| Part Number | 0532901380 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 689880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 13 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0532901380 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0532901380 |
|---|---|
| Housing Material | Polyester |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Brass |
| Rad Hard | No |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Replacement Part Number | PART-0532901380 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK820145WG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-204HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-114LF.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A35US 0.35MM PITCH Download PDF datasheet for AXG7240J7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 22 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452214.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-108-01-L-D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022035035.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L16124BG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-043402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-1744429-0.pdf |