| Part Number | 0556500588 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 224870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0556500588 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0556500588 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Product Dimensions | 15.25 x 3.43 x 1.59 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 0.5 mm |
| Gender | PL |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 3.43 mm |
| Product Height | 1.59 mm |
| Product Length | 15.25 mm |
| Replacement Part Number | PART-0556500588 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103634-6.pdf |
|
Kyocera | Conn IDC Connector PL 2 POS 1mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 97 8000 102135829+.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 71600-014LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 75160-150-03LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE630224.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431604303.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 122 POS Solder RA Thru-Hole Carton Box Download PDF datasheet for 353015-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG750047.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 6-5179230-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5.08mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1744048-2.pdf |