| Part Number | 0702460801 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 202210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0702460801 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0702460801 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 265 |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Operating Temperature | -55 to 120 °C |
| Product Dimensions | 17.78 x 8.89 x 9.27 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Product Depth | 8.89 mm |
| Product Height | 9.27 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-0702460801 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 70 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0537480708.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for HTST-105-01-T-DV.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 87233-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-124-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 529011274.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705450023.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501568-0307.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 80 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5-104549-9.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 53015-0212.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 00 9021 03 12 00 339.pdf |