| Part Number | 0702463001 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 524500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0702463001 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0702463001 |
|---|---|
| Product Dimensions | 45.72 x 8.89 x 9.27 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 120 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Max Processing Temp | 265 |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Product Depth | 8.89 mm |
| Product Height | 9.27 mm |
| Product Length | 45.72 mm |
| Replacement Part Number | PART-0702463001 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0552010878.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-102-36LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021121-00020C4LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 78938-405HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 549-F54F-FLEX ASSEMBLY, MEG-ARRAY - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503763-0291.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2.54mm Solder ST SMD Box Download PDF datasheet for 89898-303LF.pdf |
|
Molex | SLIMSTACK, BOARD-TO-BOARD RECEPTACLE, SU Download PDF datasheet for 0546840504.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179031-5.pdf |
|
Panasonic | A4S CONNECTOR SOCKET AW1 Download PDF datasheet for AXE516124AW1.pdf |