| Part Number | 0705430037 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 337260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705430037 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705430037 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 10.17 x 6.6 x 11.81 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 11.81 mm |
| Product Length | 10.17 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705430037 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-644465-5.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMM-120-06-F-S-SM-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 86130342324355E1LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0353120460.pdf |
|
Amphenol-FCI | 516-534F-PCI EXPRESS GEN3 STRADDLE MOUNT Download PDF datasheet for 10125756-982110LF.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 19P 2R MS(P1.27,H5.87) - |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 30 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0791098464.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0346900200.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-163602LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301039.pdf |