| Part Number | 0705530007 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 326440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705530007 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705530007 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 22.87 x 13.59 x 6.99 mm |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13.59 mm |
| Product Height | 6.99 mm |
| Product Length | 22.87 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705530007 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | CONN SMD HEADER 20P 2R MS(P1.27,H5.71) - |
|
Molex | Conn Board to Board PL 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082010.pdf |
|
Molex | Mega-Fit\u2122 Vertical Header, Through Hole, 5.70mm Pitch, Dual Row, 10 Circuits, Tin, Glow Wire Capable, Black Download PDF datasheet for 0768290010.pdf |
|
Samtec | Conn Ejector Header HDR 34 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for EHF-117-01-L-D-SM.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Carton Download PDF datasheet for 280371-2.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-8882605.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 80 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S80647YGJ.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 9 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0436500909.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026645020.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-121502LF.pdf |