| Part Number | 0714362464 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 761540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0714362464 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0714362464 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Color | Natural |
| Gender | PL |
| Pitch | 1 mm |
| Product Dimensions | 35.9 x 6.1 x 8.35 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 8.35 mm |
| Product Length | 35.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0714362464 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-146250-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-101-04LF.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0905711341.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75915-611LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 65863-142LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Box Connector PIN 100 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-530743-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103309-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 40 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499786-9.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5535676-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 60 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5177986-2.pdf |