| Part Number | 0714391164 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 218270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0714391164 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0714391164 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Pitch | 1 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 35.9 x 6.1 x 6.5 mm |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 35.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0714391164 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 25 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91930-21125LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91614-308LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 34 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 6437288-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281043.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 740990004.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826925-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 98495-401-10LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015246063.pdf |
|
Amphenol | SMT WIRE TO BOARD CONNECTOR - |