| Part Number | 0741620210 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 517580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0741620210 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0741620210 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 15.55 x 16.23 x 10.67 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 16.23 mm |
| Product Height | 10.67 mm |
| Product Length | 15.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-0741620210 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 438790032.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444280801.pdf |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO DIMM 260P 9 - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502352-0800.pdf |
|
Amphenol-FCI | - - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S50047YGJ.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 172106-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 52601-S16-8TLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 5 POS 5mm IDT ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 1-282005-1.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1mm Solder ST SMD T R - |