| Part Number | 0741640106 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 359350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0741640106 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0741640106 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Replacement Part Number | PART-0741640106 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG160144.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 1mm 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 348978162.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5499206-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630660.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn IDC Connector RCP 12 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 89947-112LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0440680107.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022292071.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 22 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68464-122HLF.pdf |
|
Dubilier Components | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for DBC12.5412T.pdf |
|
Samtec | Conn Elevated Socket SKT 64 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for ESQT-132-03-F-D-346.pdf |