| Part Number | 0874270202 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 482020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0874270202 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0874270202 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Product Dimensions | 6.6 x 19.4 x 11.4 mm |
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Beige |
| Max Processing Temp | 240 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Height | 11.4 mm |
| Product Length | 6.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0874270202 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 26 POS 2.2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 1565373-6.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S40047YGJ.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353630460.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT534124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board Stacker HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75970-393-02LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-118-02LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450624.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-192LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270802.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 52601-S34-4LF.pdf |