| Part Number | 459714315 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 435790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 400 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 459714315 |
| Datasheet download |
| Part Number | 459714315 |
|---|---|
| Pitch | 1.27 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 57.96 x 14.68 x 6.55 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 14.68 mm |
| Product Height | 6.55 mm |
| Product Length | 57.96 mm |
| Replacement Part Number | PART-459714315 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Power HDR 23 POS 4mm Solder ST Thru-Hole 1 Terminal 1 Port Loose Piece Download PDF datasheet for 776228-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-106TRLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 529011274.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0416620007.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 19P 2R MS(P1.27,H5.87) - |
|
Dubilier Components | CONN,2 ROW,5 WAY BOXED,2 .54MM ROHS EQUI Download PDF datasheet for DBCIDCC310AG1.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 10P 2R MS(P2.54,H10.16) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77315-428-26LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015977062.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for TFM-115-01-S-D.pdf |