| Part Number | 484040004 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 668460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB Type A F 9 POS 2mm 2.5mm Solder RA Thru-Hole 9 Terminal 1 Port Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 484040004 |
| Datasheet download |
| Part Number | 484040004 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Gender | F |
| Pitch | 2|2.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.32 x 25.7 x 14.7 |
| Pin Count | 9 |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Product Depth | 25.7 mm |
| Product Height | 14.7 mm |
| Product Length | 7.32 mm |
| Replacement Part Number | PART-484040004 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn USB M 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 476540001.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn Micro USB Type B PL 5 POS Solder ST SMD 5 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102350-001-001.pdf |
|
HIGH TOP PRO | CONN.HDMI..19P SMD.G F.(ROHS).HI-TOP - |
|
Switchcraft | C P ASSEM 3 PIN FEMA Download PDF datasheet for CB3FX.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 47346-1015.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A PL 4 POS ST Cable Mount 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102050-001-017.pdf |
|
Molex | Conn Mini USB Type B PL 5 POS 0.8mm Solder ST Thru-Hole 5 Terminal 1Port Tray Download PDF datasheet for 104004-0905.pdf |
|
TE Connectivity | MINI USB,RCPT, R A, DIP, B TYPE, 30U AU Download PDF datasheet for 1734510-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS 1.25mm Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1-1734346-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn 3.5mm Audio Jack F 6 POS Solder RA SMD 6 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 2286916-1.pdf |