| Part Number | 501745-0301 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 646470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed Tape and Reel |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501745-0301 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501745-0301 |
|---|---|
| Product Dimensions | 8 x 2.13 x 1.64 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.4 mm |
| Gender | HDR |
| Pin Count | 30 |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Product Depth | 2.13 mm |
| Product Height | 1.64 mm |
| Product Length | 8 mm |
| Replacement Part Number | PART-501745-0301 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | EMBS PKG FOR 505433 28P BLK WITH KAPTON Download PDF datasheet for 5054332881.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296068.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 559092474.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-192LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644456-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559350510.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 5.03mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010181041.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE310124.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10140702-0102K13LF DDR4 SMT - |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 12 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55508-112TRLF.pdf |