| Part Number | 501876-3640 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 302470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501876-3640 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501876-3640 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 2 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 38 x 14.5 x 8.3 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 14.5 mm |
| Product Height | 8.3 mm |
| Product Length | 38 mm |
| Replacement Part Number | PART-501876-3640 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60447YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 43045-0623.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 95278-102-10LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-640623-3.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSW-104-01-F-S.pdf |
|
Molex | MINI50 VHDR 8CKT BLK POL A T&R Download PDF datasheet for 34792-8080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910080.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1718130006.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502430-4030.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 5.7mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172064-0012.pdf |