| Part Number | 5019314070 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 519670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 40 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5019314070 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5019314070 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyamide |
| Product Dimensions | 29.05 x 8.85 x 8.8 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 8.85 mm |
| Product Height | 8.8 mm |
| Product Length | 29.05 mm |
| Replacement Part Number | PART-5019314070 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917782-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 12 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91601-412ALF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE740127.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 2-292173-3.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0438100066.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-418-72LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for FTSH-108-01-L-DV-K-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | 502-20RF-QUICKIE DOUBLE ENDED Download PDF datasheet for 10129388-P0007YYLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE560124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71920-316LF.pdf |