| Part Number | 501953-0507 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 454570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 501953-0507 |
| Datasheet download |
| Part Number | 501953-0507 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 7 x 5.9 x 4.7 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 1 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 5.9 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 7 mm |
| Replacement Part Number | PART-501953-0507 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 436500609.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 40 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 550910474.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 140 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-144402LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 503304-3040.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H6.1) - |
|
Molex | Plug Assy, Single Row, ST, SMT, MicoLock Plus, 1.25W B, 5 CKT, Natural, 15\"T R Download PDF datasheet for 5055680570.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5084615-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71991-307LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 89885-302LF.pdf |