| Part Number | 502352-0900 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 678380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 502352-0900 |
| Datasheet download |
| Part Number | 502352-0900 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Package Dimensions | 22 x 9.4 x 6.4 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Maximum Voltage Rating | 125 Vac |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Maximum Contact Resistance | 10 MOhm |
| Termination Method | Solder |
| Number of Contacts | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Pin Count | 9 |
| Type | Shrouded Header |
| Maximum Processing Temperature | 255 °C |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 6.4 mm |
| Product Length | 22 mm |
| Replacement Part Number | PART-502352-0900 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Conn Board to Board PL 24 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 14-5843-024-022-829+.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644615-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Box Download PDF datasheet for 98424-G52-06LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444722054.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604100.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10056429-1050011LF CONNECTOR Download PDF datasheet for 10056429-1050011LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 7 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-643813-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK820245WG.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037761010.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-123502LF.pdf |