| Part Number | 502382-0670 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 818770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 6 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 502382-0670 |
| Datasheet download |
| Part Number | 502382-0670 |
|---|---|
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.25 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 10.85 x 5.45 x 4.55 mm |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 5.45 mm |
| Product Height | 4.55 mm |
| Product Length | 10.85 mm |
| Replacement Part Number | PART-502382-0670 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288040.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0878321220.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board SKT 4 POS 3.81mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 20020107-D041A01LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010274.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299087.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75844-118-72LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 0436500319.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761606-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281695-8.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TFML-110-02-S-D-A.pdf |