| Part Number | 5025840270 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 814150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5025840270 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5025840270 |
|---|---|
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | RCP |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Beige |
| Max Processing Temp | 240 |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 7.3 x 7.3 x 6.35 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Resin |
| Pitch | 1.5 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 7.3 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-5025840270 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | CGRID SL SRD HDR 120 RA SR 15AU 13CKT - |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0903270316.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640456-2.pdf |
|
Kyocera | Conn Board to Board PL 30 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 145857030201829+.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430451207.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200123.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S50647YG.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102202-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 2 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 10844020.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 52601-S16-8LF.pdf |