| Part Number | 503552-1020 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 896340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 503552-1020 |
| Datasheet download |
| Part Number | 503552-1020 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 250 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Gender | PL |
| Product Dimensions | 3.46 x 1.67 x 0.58 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.4 mm |
| Pin Count | 10 |
| Mounting | Surface Mount |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 1.67 mm |
| Product Height | 0.58 mm |
| Product Length | 3.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-503552-1020 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284053.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917726-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 10069524-123402LF.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 10080054-007LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 55508-306LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 13 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 878331231.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 12 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533071271.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104362-8.pdf |