| Part Number | 5035521620 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 419710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5035521620 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5035521620 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.4 mm |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Gender | SKT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Replacement Part Number | PART-5035521620 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 791091002.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for MMS-108-02-L-SV.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0534260410.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6S60447YG.pdf |
|
Molex | C-GRID SR VT PN 6.75 2.90MM AU-G 9CKT Download PDF datasheet for 90120-1089.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0535170510.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 66956-010LF.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board RCP 2 POS Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 248005602100867+.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303110.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103635-6.pdf |