| Part Number | 5040500891 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 866080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5040500891 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5040500891 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 1.5 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 16.55 x 6.1 x 2 |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Pin Count | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 16.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-5040500891 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-644457-6.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010081069.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022041081.pdf |
|
Samtec | CONN UNSHRD HDR HDR 2 POS 2.54MM SLDR ST TH Download PDF datasheet for TS-102-T-A.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102618-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS ST Download PDF datasheet for 0314101201.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874380543.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750710.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 4 POS 1.25mm IDT RA Cable Mount Bag Download PDF datasheet for 0545960410.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705450044.pdf |