| Part Number | 5041940470 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 156250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5041940470 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5041940470 |
|---|---|
| Pitch | 1.25 mm |
| Product Dimensions | 8.25 x 3.9 x 4.15 |
| Housing Color | Natural |
| Max Processing Temp | 245 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 4 |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polyamide |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 3.9 mm |
| Product Height | 4.15 mm |
| Product Length | 8.25 mm |
| Replacement Part Number | PART-5041940470 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500491.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0436500712.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 90 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0529010974.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMMH-132-01-F-DV-ES-A-M-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn TBC M 107 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 532835-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 90122-0126.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761606-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-1375583-5.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 400 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84740-192LF.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3431-6202RB.pdf |