| Part Number | 53258-3008 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 868070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 53258-3008 |
| Datasheet download |
| Part Number | 53258-3008 |
|---|---|
| Pitch | 3.5 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Replacement Part Number | PART-53258-3008 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296028.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 75844-102-08LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | 585-5N8F-VERTICAL SMT TYPE HEADER Download PDF datasheet for 20021221-00108D4LF.pdf |
|
Samtec | SATLPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR CONN,HDR,SHR Download PDF datasheet for LPAM-40-01.5-L-08-1-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022292041.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-104-02-S-SV.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 7.49mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0431602105.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0907790007.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702462004.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5S60347YG.pdf |