| Part Number | 53375-0274 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 443380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 53375-0274 |
| Datasheet download |
| Part Number | 53375-0274 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Blue |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Package Dimensions | 7.4 x 6.8 x 11.5 mm |
| Type | Shrouded Header |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin Over Copper |
| Pitch | 2.5 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Contacts | 2 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-53375-0274 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 172448-0008.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5033082410.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22284027.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705450075.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311620.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Poly Bag Download PDF datasheet for 95278-101-10LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299027.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 18 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015249184.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE540127D.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 105314-1210.pdf |