| Part Number | 536272074 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 388430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 200 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 536272074 |
| Datasheet download |
| Part Number | 536272074 |
|---|---|
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Product Dimensions | 70.37 x 5 x 9.2 |
| Housing Color | Brown |
| Pitch | 0.635 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 200 |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 9.2 mm |
| Product Length | 70.37 mm |
| Replacement Part Number | PART-536272074 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024430570.pdf |
|
TE Connectivity | MINI CT SGL DIP V 19P BLACK Download PDF datasheet for 3-292207-9.pdf |
|
Molex | SL SMT RA HDR 15\"SAU 5CKT Download PDF datasheet for 15-91-2055.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT660124.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for SQT-107-01-G-D-RA.pdf |
|
Samtec | Conn Micro High Speed Terminal Strip HDR 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for ERM8-040-05.0-S-DV-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 0015910040.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT5E1026.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640456-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 282832-2.pdf |