| Part Number | 559092474 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 147150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 559092474 |
| Datasheet download |
| Part Number | 559092474 |
|---|---|
| Pitch | 0.4 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Dimensions | 6.8 x 2.13 x 1.14 mm |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Gender | PL |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Product Depth | 2.13 mm |
| Product Height | 1.14 mm |
| Product Length | 6.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-559092474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol | AHLBM-1694A-BM001-16-03 20M BNC STR PLUG - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK770247G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 69168-120HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103361-8.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.52mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 248005502100867+.pdf |
|
Samtec | Conn Socket and Terminal Strip SKT HDR 60 POS 0.635mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for LSS-130-03-F-DV-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 0430450406.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0714393464.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F16547YG.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430451020.pdf |