| Part Number | 68145-1215 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 591560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68145-1215 |
| Datasheet download |
| Part Number | 68145-1215 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 27.5 x 16.9 x 17.7 |
| Gender | HDR |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Pitch | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Gray |
| Pin Count | 12 |
| Product Depth | 16.9 mm |
| Product Height | 17.7 mm |
| Product Length | 27.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-68145-1215 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 80 POS 0.64mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528850874.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 1-292141-8.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 155216-5202-RB.pdf |
|
HIGH TOP PRO | HDMI A-TYPE..19P 90D SMD......G F..W SCR Download PDF datasheet for 1HD01911-51213.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 53376-0290.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 64 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE564127D.pdf |
|
Amphenol-FCI | Receptacle Combo Assy, PCB, R A TH, 20 Power Contacts (Left), 35 Signal Contacts (Right), HD Download PDF datasheet for 10108888-R20353HLF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874380243.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0554501169.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301061.pdf |