| Part Number | 681512025 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 871150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 20 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 681512025 |
| Datasheet download |
| Part Number | 681512025 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Contact Material | Brass |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Product Dimensions | 40.1 x 17.7 x 16.9 mm |
| Housing Color | Gray |
| Max Processing Temp | 245 |
| Pitch | 2.5 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Product Depth | 17.7 mm |
| Product Height | 16.9 mm |
| Product Length | 40.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-681512025 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board RCP 20 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5046182410.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77773-314LF.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 1 POS Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0901200761.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68021-134HLF.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2510-60K2RB.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT536124.pdf |
|
Panasonic | Conn FPC Connector SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT350124.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340130PJ.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 57202-G54-05ALF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280389-2.pdf |