| Part Number | 705430017 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 216010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 705430017 |
| Datasheet download |
| Part Number | 705430017 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 48.27 x 6.6 x 11.81 mm |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 11.81 mm |
| Product Length | 48.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-705430017 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018761840.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559594030.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311421.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0702871002.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705530006.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-125-02-S-D-K-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 72 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68020-472HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Gang of Tubes Download PDF datasheet for 6-534206-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990996.pdf |
|
AVX | Conn Fine Pitch Connector RCP 20 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 245087020007829+.pdf |