| Part Number | 741640112 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 158240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 741640112 |
| Datasheet download |
| Part Number | 741640112 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Body Orientation | Right Angle |
| Replacement Part Number | PART-741640112 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0449146203.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878325623.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68602-116HLF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5023520500.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA SMD Tube Download PDF datasheet for 0015913164.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 917783-6.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 7.49mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 431605302.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin lead, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-8672622.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 705450075.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640430-2.pdf |