| Part Number | 741640114 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 621500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 741640114 |
| Datasheet download |
| Part Number | 741640114 |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Body Orientation | Right Angle |
| Replacement Part Number | PART-741640114 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 30 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5020463070.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 31 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31131LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826629-3.pdf |
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for SSQ-103-01-L-S.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104450-2.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0714393464.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98424-G52-06A-LF.pdf |
|
Molex | Vertical Receptacle, PCB, SMD, 2mm, Dual Row, 18Ckt, T&R Download PDF datasheet for 0791099118.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299083.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0353620250.pdf |