| Part Number | 87797-0201 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 227920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 87797-0201 |
| Datasheet download |
| Part Number | 87797-0201 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Type | Unshrouded Header |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Number of Contacts | 20 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 20 |
| Gender | HDR |
| Maximum Voltage Rating | 250 V |
| Package Dimensions | 25.4 x 4.98 x 17.89 mm |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 4.98 mm |
| Product Height | 17.89 mm |
| Product Length | 25.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-87797-0201 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 31 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91910-21531LF.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 5+5 contacts Download PDF datasheet for M80-8881005.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F14547YG.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT420324.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299103.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 87224-3.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Reel Download PDF datasheet for 280373-2.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Backplane HDR 120 POS 1.2mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 10128351-101LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299064.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 9 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91931-31109LF.pdf |