| Part Number | 878321207 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 896530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 878321207 |
| Datasheet download |
| Part Number | 878321207 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Processing Temp | 260 |
| Replacement Part Number | PART-878321207 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 440670201.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 34 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 55510-134LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header PIN 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Tray Download PDF datasheet for 1-1932156-8.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip SKT 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009623073.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 11 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31511LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0533750710.pdf |
|
Samtec | Conn Micro Terminal HDR 50 POS 0.635mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for BTS-025-01-F-D-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430011.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5025840470.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-101-04LF.pdf |