| Part Number | 878321416 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 118250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 878321416 |
| Datasheet download |
| Part Number | 878321416 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 16.65 x 6.3 x 7.6 mm |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon 46 |
| Pitch | 2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 6.3 mm |
| Product Height | 7.6 mm |
| Product Length | 16.65 mm |
| Replacement Part Number | PART-878321416 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500329.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 40 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7400J7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0039293086.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 641937-1.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch SIL SMT Pin Header, selective gold + tin, 3 contacts Download PDF datasheet for M20-8770342.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878331021.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000220.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452412.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-6.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 50 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for N3433-5302RB.pdf |