| Part Number | 90814-0008 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 129070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Ribbon Cable Connector HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 90814-0008 |
| Datasheet download |
| Part Number | 90814-0008 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 13.94 x 6.9 x 7.45 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Gender | HDR |
| Housing Material | Nylon 4/6 |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 2.54 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Beige |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 6.9 mm |
| Product Height | 7.45 mm |
| Product Length | 13.94 mm |
| Replacement Part Number | PART-90814-0008 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 103777-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015246180.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TSM-103-01-L-SV-P-TR.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 10114829-10108LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 57202-G52-03LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428204212.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip RCP 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-215307-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 874371143.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559350610.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 24 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N3627-6202RB.pdf |