| Part Number | 99990986 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 371290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 99990986 |
| Datasheet download |
| Part Number | 99990986 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 7.4 x 4.9 x 5.9 mm |
| Rad Hard | No |
| Pitch | 2.5 mm |
| Product Depth | 4.9 mm |
| Product Height | 5.9 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-99990986 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22272101.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0009652038.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-643813-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179030-1.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 22035155.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644312-3.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018762040.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502430-4030.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87833-0631.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232121.pdf |