| Part Number | 74HC4538N,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 184010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4538N,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4538N,652 |
|---|---|
| Logic Family | HC |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | PDIP |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 19.5 x 6.48 x 3.2 mm |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 265@2V|[email protected]|45@6V ns |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Package | 16PDIP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4538N,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC7WU04FU(TE12L.F).pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC02APW,118.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHCT08AF(E,K,F).pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TPIC6B273N.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD74HCT02E.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC2G08DP,125.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC14BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G125DSFR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HC541NSR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 6-OUT 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCLVC1106PWR.pdf |