| Part Number | 74HCT123PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 589190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT123PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT123PW,118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Pin Count | 16 |
| Logic Family | HCT |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT123PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Divider 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100LVEL32DG.pdf |
|
ALPS | Encoder with Insulated Shaft Type Download PDF datasheet for EC12E24204A8.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G09GW,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | PCIe Gen3 Signal Retimer Download PDF datasheet for 89HT0816PYDBCG.pdf |
|
Integrated Device Technology | PAG56 (LEAD FREE) - |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC245NSR.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4030BT,653.pdf |
|
Maxim Integrated | Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX3000EEUP+T.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Master-Slave Type Pos-Edge 2-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4027BT,653.pdf |
|
Intersil | Programmable Timer Single 28-Pin PLCC Download PDF datasheet for CS82C54-10Z.pdf |