| Part Number | 74LV123PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 307950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV123PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV123PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Logic Family | LV |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|40@2V|[email protected]|[email protected]|18@5V ns |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV123PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP W T R Download PDF datasheet for 74LCX16245MTDX.pdf |
|
Nexperia | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC259D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC08ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R - |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT08PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74F574DWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HC373WMX.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC04D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G08DBVT.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC1G14GV125.pdf |