| Part Number | MC74HC4538ADR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 176010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HC4538ADR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HC4538ADR2G |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 0.13 mA |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 195@2V|[email protected]|33@6V ns |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Pin Count | 16 |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Logic Family | HC |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC74HC4538ADR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD14538BE.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC273D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NL27WZ07DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC74N.pdf |
|
Nexperia | NOR 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for 74HC02D C4J.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC139DTR2G.pdf |
|
NXP | NCK2913AHN T2C HVQFN48 REEL 13 - |
|
Fairchild Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 1-to-2 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ19P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Generator Jitter Cleaner 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCE62005RGZR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD40106BM96.pdf |