| Part Number | AUIRFS8409TRL |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 733560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 40V 409A 3-Pin TO-263AB T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AUIRFS8409TRL |
| Datasheet download |
| Part Number | AUIRFS8409TRL |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 40 V |
| Screening Level | Automotive |
| Supplier Package | TO-263AB |
| Product Dimensions | 10.67(Max) x 9.02(Max) x 4.83(Max) |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 1.2@10V mOhm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Fall Time | 100 ns |
| Pin Count | 3 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 160 ns |
| Typical Rise Time | 105 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Continuous Drain Current | 409 A |
| Package | 3D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-AUIRFS8409TRL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Trans MOSFET N-CH 110V 5-Pin NI-1230 T R Download PDF datasheet for MRF6VP3450HR5.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 20A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7832TRPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 4.6A 4-Pin SC-73 T R Download PDF datasheet for BUK98180-100A CUX.pdf |
|
Vishay | DCMKP 2.0 2.7MF 2 T - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 600V 7A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FCD7N60TM.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 75V 355A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for IRFP7718PBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 29A 3-Pin TO-263AB T R - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 150V 4.1A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS2582.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 80A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for FDB8832.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 950V 9A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for STD6N95K5.pdf |