| Part Number | BUK762R6-40E,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 522930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 40V 100A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BUK762R6-40E,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | BUK762R6-40E,118 |
|---|---|
| Channel Type | N |
| Channel Mode | Enhancement |
| RDS-on | 2.6@10V mOhm |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 100 A |
| Supplier Package | D2PAK |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 62 ns |
| Max Processing Temp | 245 |
| Typical Fall Time | 36 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 40 V |
| Typical Rise Time | 36 ns |
| Product Dimensions | 10.3 x 9.4 x 4.5 mm |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 3 |
| Screening Level | Automotive |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Typical Turn-On Delay Time | 29 ns |
| Package | 3D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-BUK762R6-40E,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 800V 12A 3-Pin TO-220FP Tube Download PDF datasheet for STF13N80K5.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 50A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for IPD50N04S4-10.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 30V 15A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for IRF9321TRPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 28V 0.15A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NUD3124LT1G.pdf |
|
Infineon | SP001606058 PG-TO247-3 600V, 180 MOHM Download PDF datasheet for IPW60R180P7.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 30V 50A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MTB50P03HDLT4G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 25V 100A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN1R2-25YL,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 50V 0.28A 6-Pin SOT-563 T R Download PDF datasheet for DMN5L06VK-7.pdf |
|
Vishay | DCMKP 5.0 100F B - |
|
Infineon | LOW POWER_PRICE PERFORM Download PDF datasheet for IPL60R360P6SATMA1.pdf |