| Part Number | CSD18537NKCS |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 769470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 60V 54A 3-Pin TO-220 Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CSD18537NKCS |
| Datasheet download |
| Part Number | CSD18537NKCS |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.67(Max) x 4.7(Max) x 16.51(Max) |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Channel Type | N |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Rise Time | 3.2 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Lead Finish | Tin|Copper |
| Supplier Package | TO-220 |
| RDS-on | 14@10V mOhm |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Rad Hard | No |
| Typical Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 12.6 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 54 A |
| Typical Fall Time | 3.9 ns |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-CSD18537NKCS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | MOSFET, 30V, 140A, 4.5 MOHM, 38 NC QG, LOGIC LEVEL, D-PAK Download PDF datasheet for IRLR7833TRLPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 174A 3-Pin(3+Tab) TO-273AA Download PDF datasheet for IRFBA1405PPBF.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 20V 6.9A 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for DMN2020LSN-7.pdf |
|
NXP | Trans MOSFET -0.5V 133V 15-Pin TO-270WB T R Download PDF datasheet for A2I22D050NR1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 38A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP65R099C6XKSA1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 34V 9A 8-Pin TSDSON T R Download PDF datasheet for BSZ0909NS.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 20V 5A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for Si2312CDS-T1-GE3.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 500V 4.4A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for STD5NK50ZT4.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 58A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for IRLR8729TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 80V 100A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC037N08NS5ATMA1.pdf |