| Part Number | EFC6611R-TF |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 316360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 12V 27A 6-Pin CSP T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EFC6611R-TF |
| Datasheet download |
| Part Number | EFC6611R-TF |
|---|---|
| Supplier Package | CSP |
| Rad Hard | No |
| Typical Fall Time | 17700 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 38000 ns |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Drain Source Voltage | 12 V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±8 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 27 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Channel Mode | Depletion |
| Typical Rise Time | 570 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Product Dimensions | 3.54 x 1.77 x 0.22(Max) |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Type | N |
| RDS-on | [email protected] mOhm |
| Package | 6CSP |
| Replacement Part Number | PART-EFC6611R-TF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Nch, Application scope: High efficiency DC DC converters, Switching regulators, PD=78W, VDSS=150V, VGSS=\u00b120V, ID=50A, Qg=22nC(typ.), Ciss=1700pF(typ.), RDS(ON)=15.4m\u03a9(max)@VGS=10V Download PDF datasheet for TPH1500CNH.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC080N03LS G.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 60A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP65NF06.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 97A 3-Pin(3+Tab) TO-262 Download PDF datasheet for IRFSL4410ZPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 8.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NTMS7N03R2G.pdf |
|
NXP | Trans MOSFET N-CH 25V 100A 4-Pin LFPAK56 T R Download PDF datasheet for PSMN1R0-25YLDX.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 450V 0.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for STN3N45K3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 500V 28A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N) Rail Download PDF datasheet for FDA28N50.pdf |
|
Ampleon | Trans MOSFET N-CH 110V 42A 5-Pin LDMOST Blister Download PDF datasheet for BLF574.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 17A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF530NPBF.pdf |