| Part Number | FDMS9600S |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 664930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 30V 12A 16A 8-Pin MLP EP T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDMS9600S |
| Datasheet download |
| Part Number | FDMS9600S |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Fall Time | 12@Q 1|32@Q 2 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 12@Q 1|16@Q 2 A |
| Channel Mode | Enhancement |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Drain Source Voltage | 30 V |
| Typical Rise Time | 6@Q 1|11@Q 2 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Supplier Package | MLP EP |
| Pin Count | 8 |
| Channel Type | N |
| RDS-on | 8.5@10V@Q 1|5.5@10V@Q 2 mOhm |
| Product Dimensions | 5 x 6 x 0.75 mm |
| Typical Turn-Off Delay Time | 42@Q 1|54@Q 2 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 13@Q 1|17@Q 2 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 8MLP EP |
| Replacement Part Number | PART-FDMS9600S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET P-CH 20V 0.2A 3-Pin VMT T R Download PDF datasheet for RTM002P02T2L.pdf |
|
Infineon | SP000854570_LV POWER MOS_TR_RO Download PDF datasheet for BSZ0901NS.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 40V 10.8A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS4141_F085.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 36A 8-Pin SO-FL T R Download PDF datasheet for NTMFS4982NFT3G.pdf |
|
Microchip | Trans MOSFET P-CH 40V 0.16A 3-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for TP2104K1-G.pdf |
|
Microchip | Trans MOSFET N-CH 250V 0.15A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TN5325K1-G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 30V 2.9A 6-Pin HUSON EP T R Download PDF datasheet for PMDPB70XP,115.pdf |
|
Vishay | DCMKP 2.4 1.566MF - |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N P-CH 20V 3.8A 3.3A 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NTLJD3119CTBG.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 0.48A 3-Pin DFN T R Download PDF datasheet for PMZ1000UN,315.pdf |