| Part Number | FDS6910 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 106180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 30V 7.5A 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDS6910 |
| Datasheet download |
| Part Number | FDS6910 |
|---|---|
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Continuous Drain Current | 7.5 A |
| Typical Rise Time | 5 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Maximum Drain Source Voltage | 30 V |
| Channel Type | N |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Mode | Enhancement |
| Rad Hard | No |
| Typical Turn-Off Delay Time | 26 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| RDS-on | 13@10V mOhm |
| Supplier Package | SOIC N |
| Typical Fall Time | 7 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-FDS6910 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Trans JFET N-CH 40V 30mA 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PMBF4393,215.pdf |
|
Infineon | SP001550650PLANAR MOSFET - D2PAK - |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 3A 4-Pin(3+Tab) MPT T R Download PDF datasheet for RHP030N03T100.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 55V 31A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRF5305STRLPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 60V 92A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for PSMN7R6-60PS,127.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 16V 4.66A 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for PHK04P02T,518.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 20V 46.5A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for SI7157DP-T1-GE3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 12.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS6680A.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 22A 8-Pin TSDSON T R Download PDF datasheet for BSZ019N03LS.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 60A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for IPW60R045CP.pdf |