| Part Number | FDV304P |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 600390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 25V 0.46A 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDV304P |
| Datasheet download |
| Part Number | FDV304P |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | 8 V |
| RDS-on | [email protected] mOhm |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.46 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Turn-On Delay Time | 6 ns |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Rise Time | 8 ns |
| Typical Fall Time | 35 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 55 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | P |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.3 x 0.93 mm |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Drain Source Voltage | 25 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 3 |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-FDV304P |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 12V 1.14A 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for Si1965DH-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 55V 31A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for AUIRFR5305TRL.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin PQFN EP T R Download PDF datasheet for IRFHM831TRPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 100V 35A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for STB30NF10T4.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 150V 13A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF6215PBF.pdf |
|
ROHM | MOSFETS SMD - |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 0.27A 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NTS4001NT1G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 82A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN013-100YSEX.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 1.2A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for IRLML2803TRPBF-1.pdf |
|
Toshiba | Trans MOSFET N-CH 900V 9A 3-Pin TO-3PN Download PDF datasheet for TK9J90E,S1E(S.pdf |