| Part Number | FQA70N10 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 189110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 100V 70A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N) Rail |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FQA70N10 |
| Datasheet download |
| Part Number | FQA70N10 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Gate Source Voltage | ±25 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 70 A |
| RDS-on | 23@10V mOhm |
| Product Dimensions | 15.8 x 5 x 18.9 mm |
| Typical Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 130 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Rise Time | 470 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 100 V |
| Typical Fall Time | 160 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | TO-3P(N) |
| Package | 3TO-3P(N) |
| Replacement Part Number | PART-FQA70N10 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 25V 0.68A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for FDV303N.pdf |
|
Vishay | VIS5191-69590-01-00 KMKP 1400-0.10 IB - |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 50V 0.16A 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BSS84AKS,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 100V 22A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for FQB22P10TM.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 0.1A 3-Pin UMT T R Download PDF datasheet for 2SK3018T106.pdf |
|
ON Semiconductor | NFET SO8FL 30V 78A 3.4MOH - |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 60V 2.2A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for SI3459BDV-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | OptiMOS\u2122 Small-Signal-Transistor, SMD, N-Channel, 6-Pin-SOT-23, T R 3k Download PDF datasheet for 2N7002H6327=CA1.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 100V 120A 3-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for SUM70040E-GE3.pdf |
|
ON Semiconductor | NFET SO8FL 30V 69A 4MOHM - |